28 مهر 1397 ساعت 9:48:33

متن سخنرانی افتتاحیه مجمع عمومی کنفدراسیون

متن سخنرانی افتتاحیه مجمع عمومی کنفدراسیون
روابط بین الملل شورای ملی مبلمان خبرداد
متن سخنرانی افتتاحیه مجمع عمومی کنفدراسیون
نمایندگان بیش از چهل سازمان صنعت مبلمان از پنج قاره در چنگدو، چین گرد هم آمدند
مهمانان محترم، نمایندگان، خانم ها و آقایان و دوستان عزیز، روز بخیر! امروز، نمایندگان بیش از چهل سازمان صنعت مبلمان از پنج قاره در زمان مناسب و با یک مأموریت بزرگ در چنگدو، چین حضور دارند. این جلسه فرصتی برای تبادل نظر به منظور رونق و موفقیت آینده صنعت مبلمان جهان است. از طرف کافا و اتحادیه مبلمان ملی چین به همه شما خوش آمد می گویم.
مبلمان روشنگر زندگی انسان و تمدن بشری است. در تمام مراحل توسعه اجتماعی، افراد مختلف حاضر در صنعت مبلمان، نه تنها به رشد اقتصادی، بلکه به ایجاد دارایی های ملموس و غیرملموس کمک کرده است. زندگی و حتی کل جهان با مبلمان زیبا بسیار لذت بخش می شود.
با نگاهی به گذشته، ممکن است متوجه شویم که صنعت مبلمان جهانی شاهد انتقال صنعتی در مناطق مختلف بوده است. این صنعت تا کنون به توسعه سریع و قابل توجهی دست یافته است. در پایان قرن گذشته، تولید مبلمان به دلیل اشتیاق این صنعت به نیروی کار، از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه منتقل شد؛ در این میان، منطقه آسیا-اقیانوسیه و چین بیشترین سود را به دست آوردند. از قرن حاضر، با ادامه جهانی شدن اقتصاد، صنعت مبلمان رشد زیادی داشته است.
در حال حاضر، مبلمان یک کالای تجاری مهم است. ارزش جهانی تولید مبلمان بیش از 500 میلیارد دلار در سال و ارزش صادرات این صنعت بیش از 160 میلیارد دلار در سال است. این ارقام هم چنان در حال افزایش است. این امر به لطف مشارکت و کار سخت سازمان ها، موسسات و شرکت های مبلمان است. آنها علاوه بر حفظ منافع صنعت، به رشد و ترقی آن نیز کمک می کنند.
در آینده، صنعت مبلمان وارد مرحله جدید خواهد شد. با توجه به مسائل داخلی و خارجی، ما با چالش های پیش رو مواجه هستیم:
1.      وضعیت سیاسی بین المللی پیچیده و ناپایدار: امروزه مسائل اقتصادی و سیاسی بین المللی چالش برانگیز هستند. جهانی شدن مختل شده است، همکاری منطقه ای با وضعیت دشواری مواجه است و سیاست حمایت از تولیدات داخلی در حال غالب شدن است. اجتناب ناپذیر است که صنعت مبلمان نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. عدم تعادل در ساختار صنعتی و عدم توسعه در برخی مناطق مشکل زا شده است.
2.      کاهش سرعت رشد اقتصادی جهان: در زمان پس از بحران مالی، نیروی محرکه اقتصاد جهانی برای توسعه و پیشرفت کافی نیست. اقتصاد چنان عقب رانده شده که نمی تواند با توسعه جهانی سازگار باشد؛ توسعه صنعتی نا همگون در دنیا باعث شده است که برآورده شدن انتظارات مردم برای زندگی بهتر، دشوار شود. این روند به این معنا است که صنعت مبلمان برای یافتن نیروی محرکه جدید به منظور رشد اقتصادی، با مشکل مواجه خواهد شد.
3.      نیاز به پیشرفت و توسعه صنعت مبلمان: علی رغم پیشرفت صنعت مبلمان، در بعضی از کشورها و مناطق این صنعت در وسط و حتی پایین زنجیره ارزش جهانی است. فضای بسیار زیادی برای استفاده گسترده از فن آوری هایی مانند اتوماسیون جدید، دیجیتال سازی، اینترنت و هوش مصنوعی به منظور ایجاد یک الگوی پایدار که سبز، دوستدار محیط زیست و نگران سلامت مردم است، وجود دارد.
امروزه شاهد هستیم که روند چند قطبی جهانی، جهانی سازی اقتصادی، کاربرد فناوری اطلاعات و تنوع فرهنگی در حال افزایش است. تغییرات در نظام حاکمیت جهانی و نظم بین المللی، سرعت می گیرند. دور جدیدی از انقلاب صنعتی و فن آوری در حال روی دادن است.  لازم است زمینه های همکاری خود را افزایش و توسعه مشترک را گسترش دهیم. افراد شاغل در صنعت مبلمان در سراسر جهان، منافع، مسئولیت ها و دیدگاه های مشابه و مشترکی دارند.
برای ساختن صنعت مبلمان جهانی سالم و پایدار، بایستی موارد زیر را انجام دهیم:
1.      متحد شدن صنایع مبلمان: سازمان ها و شرکت های ذینفع در صنعت مبلمان  بایستی با هم همراه شده و به صورت واحد و متحد عمل کنند. هدف توسعه صنعت مبلمان و فراهم ساختن زندگی با کیفیت برای مردم، بایستی در سراسر جهان مورد حمایت قرار گیرد. هر کدام از ما می توانیم با بهره گیری از مزایای خود و به اشتراک گذاری ایده های الهام بخش با حفظ احترام و درک متقابل، به پیشرفت و موفقیت در صنعت مبلمان کمک کنیم.
2.      برقراری مکانیسم ارتباط موثر: ما از کشورها و مناطق مختلف آمده ایم. ما رنگ پوست، اعتقادات، عقاید سیاسی و زمینه های اقتصادی مختلفی داریم، اما همگی در یک خانواده، که همان صنعت مبلمان است، زندگی می کنیم. ما بایستی با حفظ تفاوت ها و تمرکز بر منافع مشترک ، به دنبال زمینه های مشترک باشیم. از طریق گفتگوی آزاد می توانیم با یکدیگر همکاری کنیم و الهام بخش مردم باشیم.
3.      ضرورت وجود یک پلت فرم باز برای توسعه: ما باید دولت ها، سازمان ها و موسسات را تشویق کنیم تا یک زمینه ارتباطی را به منظور توزیع مناسب و خوب منابع بین کشورهای مختلف، شکل دهند. اگر بتوانیم سیاست های ترجیحی، مزایای بازار و حمایت سرمایه را بدست آوریم، محیط کسب و کار منظم تر،  انعطاف پذیرتر، گسترده تر و راحت تر خواهد بود.
خانم ها و آقایان، دوستان عزیز
یک آینده روشن زمانی است که فرصت های زیادی در انتظار ما باشد. صنعت مبلمان در کشورهای مختلف دنیا به طور نزدیکی با یکدیگر در ارتباطند. صنعت مبلمان جهان باید توسط همه کشورها اداره و مدیریت شود. مسئولیت ها و منافع صنعتی باید توسط همه کشورها به اشتراک گذاشته شود. با مشارکت هر کشور در صنعت مبلمان و تلاش برای حفظ آن، نه تنها ارتقا منافع ملی و منطقه ای ممکن می شود، بلکه به توسعه جامعه جهانی مبلمان نیز کمک می کند. ما باید به یاد داشته باشیم که مردم امروزه چه نیازی دارند و فراموش نکنیم که مسئولیت نسل آینده را نیز بر عهده دارند.
امروز، چین این جلسه را میزبانی می کند چون این کشور به صنعت مبلمان خود اعتقاد دارد، که دارای تاریخ طولانی و حیاتی مدرن است. چین بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده مبلمان در جهان است.  بیش از یک چهارم مبلمان دنیا در چین تولید می شود و بیش از یک سوم از صادرات مبلمان دنیا، متعلق به این کشور است. بازار مصرف مبل این کشور نیز در حال گسترش است.
اتحادیه مبلمان ملی چین در سال 1988 به عنوان نماینده صنعت مبلمان این کشور تاسیس شد و از آن سال مسئولیت های خود در خدمت به صنعت، بازار و شرکت های مبلمان چین انجام می دهد. نتایج چشمگیری در زمینه نوآوری های مدرن، هماهنگی های منطقه ای، حمایت از کارهای زیست محیطی و افزایش ظرفیت های همکاری بین المللی به دست آورده ایم. در سال 2014 ریاست کافا را بر عهده گرفتیم.  با متحد کردن اعضای مختلف، صنعت مبلمان آسیا را به سطحی بالاتر هدایت کردیم. کار و تلاش ما به پیشرفت صنایع مبلمان در چین، آسیا و حتی کل جهان کمک می کند.
به عنوان رئیس اتحادیه مبلمان ملی چین، منابع، اراده، توانایی ها و اعتماد به نفس لازم برای مدیریت کنفدراسیون جهانی مبلمان را دارم. من با همه اعضا همکاری خواهم کرد و تمام تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا کنفدراسیون جهانی مبلمان روند جهانی شدن را دنبال کند و اهداف بلندپروازانه خود را به دست آورد. از طرف اتحادیه مبلمان ملی چین، قول می دهم همیشه برای موفقیت مشترک صنایع جهانی مبلمان تلاش کرده و این صنعت را با فکر باز، مشارکت همه جانبه، همکاری و استراتژی  برد-برد به سمت موفقیت پیش ببریم.