ساعت 11:22

دوازدهمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران

دوازدهمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران
به گزارش روابط عمومی شورای ملی مبلمان
دوازدهمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران
در این جلسه که عصر روز سه شنبه 25 تیرماه  با موضوع " بررسی مشکلات صنف و صنعت مبلمان و دکوراسیون درحوزه امور گمرکی" تشکیل شد، جناب آقای دکتر ارونقی معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی به همراه مدیران کل حوزه ستادی معاونت حضور یافتند و تنی چند از دست اندرکاران تامین مواد اولیه، تولید کنندگان و عرضه کنندگان داخلی و خارجی صنف و صنعت مبلمان و دکوراسیون با مشکلات مربوط به امور گمرکی را برشمردند..
در این جلسه ابتدا توسط آقای علیخانی دبیرکل محترم شورا به اختصار بخشی از فعالیت های موجود در صنف وصنعت مبلمان را توضیح دادند و سپس با معرفی مسئولان گمرک حاضر در جلسه از فعالان صنف و صنعت خواستند تا مشکلات خود را ارائه نمایند. در این رابطه حدود 12 نفر از حاضرین که در زمینه مشکلات گمرکی مختلف برای تامین چوب، مواد اولیه و یراق آلات، تامین کنندگان ماشین آلات و تجهیزات، تولید کنندگان، عرضه کنندگان داخلی و صادرکنندگان  صحبت کردند و مصادیقی را ارائه و پیشنهادات خود را برای رفع آن ها ارائه نمودند. ذیلا عناوین موارد مطرح شده اعلام می شود:
۱. اعلام و درخواست حذف کارشناس مجازی و سامانه TSC )Tarrif Specification Code)  از گمرک ، اشاره به مشکلات پیش آمده از سوی آنها( اشاره به مخالف بودن گمرک جهانی با این دو موضوع و مغایرت داشتن آنها با رویه جهانی گمرک).
۲. درخواست جهت تمدید شدن ضمانت نامه های بانکی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی.
۳. درخواست برای حل مشکلات قطعات یدکی و گارانتی ماشین های خطوط تولید و برخی از اقلام نظیر یراق آلات جهت قرار گرفتن در مسیر سبز ورود، اجرای پروسه از طریق کمیته تسهیل، حل مشکلات ورودی به خصوص از طریق هوایی و فرودگاه امام خمینی.
۴.  اعلام آمادگی برای ارسال اساتید مرتبط در زمینه های مختلف صنعت چوب و مبلمان برای آموزش کارشناسان و ارزیابان ۴ تا ۵ گمرک اصلی کشور.
۵. درخواست از گمرک برای تسهیل شرایط مالی تعیین شده برای شناخته شدن به عنوان فعال اقتصادی اعضا ( AEO  ) در شرایط حال حاضر کشور. این شرط به این صورت در سایت گمرک ذکر شده است: "انجام فعالیت با ارزش حداقل بیش از ۱۲ میلیون دلار در زمینه واردات و ۵ میلیون دلار در زمینه صادرات برای شرکت های بازرگانی و حداقل ۵ میلیون دلار در زمینه واردات و ۲ میلیون دلار برای صادرات جهت واحدهای تولیدی." که با توجه به اختلاف دلار و ریال مشکل شده است و درخواست برای شفاف سازی یا اصلاح این مورد ذکر شده در پروسه AEO که: ( دارای حداقل ۳ سال سابقه فعالیت در زمینه صادرات و واردات در یک سال گذشته می باشم) .
۶.  پیشنهاد مستقر شدن کارشناس ارزیاب گمرک در وزارت صمت برای تعیین ارزش کالا جهت تسهیل و کوتاه شدن پروسه واردات کالا.
۷.  پیگیری و درخواست همکاری به منظور به روز رسانی بانک اطلاعاتی شورا در مبحث تعرفه ها و .... .
۸. درخواست از گمرک و ارائه پیشنهادهای زیر برای واحدهای تولیدی، واحدهای بازرگانی دارای قرارداد با واحدهای تولیدی و واحدهای بازرگانی که به عنوان تامین کننده عمده مواد اولیه و قطعات مورد نیاز بخش تولید در حال فعالیت هستند به شرح زیر:
- اضافه شدن بخش آپلود کردن و بار گذاری کاتالوگ، بروشور ، تصاویر در سامانه گمرکی.
- درخواست برای الزام مطرح شدن یک باره و کامل سوالات کارشناسان مجازی برای کوتاه شدن زمان پروسه.
- درخواست اصلاح وزن کانتینرهای خالی اعمال شده که حدود ۴۰۰ کیلوگرم بیش از مقدار واقعی آن هاست و درخواست برای استفاده از وزن واقعی هر کانتینر که بر روی هر یک نوشته شده است.
- درخواست برای حل مشکل درب خروج و تکرار مجدد بازرسی کالا که منجر به صدمه به آن و طولانی شدن زمان پروسه گمرکی خواهد شد.
- درخواست از گمرک برای توجه به محل  و شرایط نگهداری هر کالا با توجه به خصوصیات خاص و حساس آنها.. به عنوان مثال ماشین های CNC در محل سرپوشیده و به دور از آفتاب نگهداری شوند تا حداقل آسیب به آنها وارد شود.
- درخواست قرار گرفتن واحدهای تولیدی در مسیرهای سبز و زرد.
- عدم نیاز به گواهی استاندارد برای هر محموله واحدهایی که دارای سابقه درخشان و مثبت هستند.
- درخواست حذف ضابطه های سخت گیرانه برای فعالان.   
- اعلام آمادگی برای هرگونه کمک و پشتیبانی در مسائل گمرکی صنف و صنعت چوب و مبلمان کشور.
در ادامه آقای دکتر ارونقی معاون محترم فنی از مدیران کل خود خواستند به مشکلات موارد مربوط به حوزه خود پاسخ دهند، که هر یک از مدیران موارد مربوط خود را دسته بندی برای برخی راه حل های ممکن برای رفع مشکلات را اعلام و برای برخی نیز نیاز به تغییر دستورالعمل ها و ایجاد روش های جدید لازم دانستند. در ادامه آقای دکتر ارونقی اعلام نمودند که از مجموع موارد مطرح شده چهل و پنج مورد را یاداشت برداری نموده اند که در ادامه برخی از آن ها توضیح داده و برای رفع مشکلات فوری راه حل هایی را ارائه و باقیمانده را برای پیگیری به آینده نزدیک موکول کردند.
مشارالیه اعلام نمود رفع برخی مشکلات را نظیر تنظیم لیست ارزش و طبقه بندی کالاها را که گمرک را ملزم به اجرای آن می نماید را به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و یا مواردی وجود دارد که به بانک مرکزی مربوط می شود که این موارد نیز با تعامل کارشناسان صنف و صنعت با محوریت شورای ملی مبلمان و گمرک و پیگیری قابل پیگیری و رفع است.
برای پیگیری موارد فوق به اعضا نامه هایی شامل موارد زیر ارسال گردد:
۱.  درخواست از اعضا برای ارسال کاتالوگ، بروشور ، تصاویر و اطلاعات کامل محصولات و کالاهایی که در گمرک نیاز به اصلاح اطلاعاتشان هست به شورا تا مغایرت رفرنس های گمرک با اطلاعات واقعی این کالاها اصلاح شده و پروسه گمرک با مشکل کمتری صورت بگیرد.
۲. درخواست برای اعلام کالاهای اغفال کننده مشتری در  بازار به شورا و سپس رسما به گمرک برای پیگیری گمرک به صورت مستقیم یا از طریق مراجع قضائی به منظور ممنوع کردن ورود آنها به کشور.
۳.  درخواست از اعضا برای اعلام آمادگی و اجرای پروسه حمل یکسره که مورد استقبال گمرک قرار خواهد گرفت به منظور کاهش موانع و تسریع پروسه ورود کالا به کشور خواهد شد.
۴. درخواست از اعضا برای اعلام میزان تلورانس وزنی کالاهایی که وارد می کنند به گمرک به منظور اصلاح مغایرت ها در هنگام وزن کشی ( نمونه انجام شده در مورد خمیر چوب) که منجر به بار مالی کمتر به اعضا خواهد شد.
۵. معرفی AEO و مزایای آن  به اعضا  و پیشنهاد به اعضا برای انجام پروسه AEO برای شناخته شدن به عنوان فعال اقتصادی  و استفاده از مزایای آن.