ساعت 21:18

در سیزدهمین جلسه اتاق فکر شورا نقش طراحی در تولید و صادرات مبلمان بررسی شد

در سیزدهمین جلسه اتاق فکر شورا  نقش طراحی در تولید و صادرات مبلمان بررسی شد
به گزارش روابط عمومی شورای ملی مبلمان
در سیزدهمین جلسه اتاق فکر شورا نقش طراحی در تولید و صادرات مبلمان بررسی شد
سیزدهمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته در تاریخ 26 شهریور ماه در محل اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی ایران با حضور جمعی از مسئولین تشکل های صنفی و صنعتی، اساتید دانشگاه ها، تولیدکنندگان و طراحان برگزار شد ابتدای جلسه آقای علیخانی دبیر کل شورا سیر پیشرفت صنعتی جهان و روش های موفقیت آمیز کشورهای پیشرفته در تولید و صدور مصنوعات از جمله مبلمان، بیان نمودند. در ادامه جلسه ، آقای دکتر محسنی استاد دانشگاه هنر به سرمایه های معنوی ایران که عمدتا فرهنگی و هنری و مبتنی بر مبانی تمدن ایران زمین هستند و می توانند به عنوان عناصر اصلی در دانش و مهارت طراحی مورد بهره برداری قرار گیرند، اشاره کرد و به طراحی با بهره گیری از المان ها و فرهنگ ایران زمین همراه با خلاقیت برای ایجاد وتقویت زمینه های تولید و صادرات محصولات چوب و مبلمان، تاکید نمودند.

در ادامه آقای لاهیجی عضو کمیته علمی شورا  به لزوم تغییر دیدگاه و هدف تولیدکنندگان در خصوص نحوه و نوع تولید اشاره نمود و از آنان خواسته شد با بهره گیری از طراحان صنعتی که باید دارای شناخت هنر و زیبایی شناسی نیز علاوه بر تخصص های دیگر باشند، نسبت به تغییر نوع و روش های تولید در مجموعه خود اقدام کنند. ضمن اینکه فعالیت های طراحان باید گروهی و با توجه به وضعیت و هویت اجتماعی و مهمتر از همه قابلیت تولید و فروش در بازارهای مختلف باشد. و آقای دکتر لاهیجی در ادامه اظهار داشت: طراحان نیز باید توانایی های لازم را داشته باشند، از اینرو باید در حین تحصیل به کارگاه های تولیدی اعزام و با روش های تولید و دستگاه ها و تکنولوژی ها آشنا گردند. طراحان باید باید با الهام از هنرهای مختلف و فرهنگ غنی به طراحی ایرانی با شاخص های مختلف شناخته شده بپردازند. و صاحبان تولید ضمن حمایت از فعالیت های طراحان، به صادرات به عنوان بخش اصلی از فعالیت های خود توجه نمایند تا طراحان نیز به این موارد بیشتر بپردازند.

بر اساس نقطه نظرات ارایه شده در این نشست، اساتید مراکز علمی و دانشگاهی، طراحان و تولیدکنندگان از جمله خانم دکتر کاتب و آقایان مهندس متقی، دکتر داورزنی و دکتر آقارفیعی به تبیین نظرات و دیدگاه های خود پرداختند در حال حاضر تولیدکنندگان، برای تولید محصولات بیشتر با روش کپی برداری و اقتباس از نمونه های تولید شده درکشور و یا خارج از کشور فعالیت می کنند،  که قابلیت رقابت در بازارهای دنیا را ندارد، و به همین دلیل از تجارت 500 میلیارد دلاری صنعت مبلمان در جهان سهم بسیار اندکی به کشور ما اختصاص دارد. از اینرو اهمیت طراحی و فعالیت های طراحان برای تغییر وضعیت موجود ضروری است. برای این منظور باید روابط بین صنعت و مراکز علمی تربیت طراحان برقرارو تقویت گردد تا نیازهای صنعت برای تربیت طراحان مورد توجه قرارگیرد و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز طراحان را با توانمندی و آشنا به صنعت تربیت کنند.

در پایان دبیرکل محترم شورا بر جمع بندی موارد اعلام شده توسط حاضرین برای تهیه روش های اجرایی جهت ایجاد اعتماد بین تولیدکنندگان و طراحان، هماهنگی بین صنعت و دانشگاه و توسعه فعالیت های مربوط به طراحی در صنف و صنعت مبلمان تاکید کرد.