امام حسین (ع) میفرمایند: از نشانه های عالم، نقد سخن و اندیشه خود و آگاهی از نظرات مختلف است.
/ سرویس اخبار سایت
کد خبر : 71138
تاریخ خبر : 1397/05/23 9:56 ق ظ
بازدید از منطقه آزاد ماکو

با هماهنگی دبیرکل شورای ملی مبلمان جناب آقای علیخانی و مدیرعامل منطقه آزاد ماکو جناب آقای دکترسلیمانی و بعد از ارائه توضیحات در مورد هماهنگی ایجاد شده در ششمین جلسه اتاق فکر در روز یکشنبه 97/5/14،جمعی از تولیدکنندگان، تامین کنندگان مواد اولیه، توزیع و صادرکنندگان مبلمان و دکوراسیون به همراه دبیرکل شورا در منطقه آزاد ماکو حاضر شدند.


در این سفر دست اندرکاران صنف و صنعت از چند واحد تولیدی-صنعتی، شهرک های صنعتی و کمرگ منطقه آزاد ماکو دیدار و با مسئولین ذیربط سازمان و مبلسازان ماکو ملاقات کردند. در این دیدار مدیرعامل منطقه آزاد تجاری ماکو توضیحاتی را در خصوص ظرفیت ها و مزیت های سرمایه گزاری در این منطقه را برشمردند، از جمله:
- موضوع لجستیک و ترانزیت این منطقه که از 100 سال پیش نیز مورد توجه کشور های هند و چین بوده است. همچنین متذکر شدند که ماکو تنها دروازه ی ورودی زمینی کشور به اروپاست و 130 کیلومتر با ترکیه و 140 کیلومتر با نخجوان هم مرز است.
- در مورد منابع انرژی اعلام کردندمنطقه آزاد ماکو دارای نیروگاه برق، رود ارس و سه سد آبی است. همچنین خط 40 اینچی انتقال گاز به ترکیه از این منطقه میگذرد بنابراین هزینه گاز در این منطقه 7 تا 8 برابر ارزان تر از کشوری مثل ترکیه هست که این موضوع سبب تولید اقتصادی محصول می شود.
با توجه به سطح حقوق کارگران، هزینه انرژی و برخی موارد دیگر مطابق محاسبات انجام شده، تولید در منطقه آزاد ماکو حداقل 50 الی 60 درصد ارزانتر از ترکیه می باشد.
- در بحث عوارض گمرکی، برای مواد اولیه و کالاهایی که تولید ارزش افزوده می کنند معافیت و تخفیف هایی در نظر گرفته می شود.
- همچنین ماکو دارای معادن تراورتن، منیزیم، سیلیس با کیفیت بالا و مس می باشد.
- ظرفیت های کشاورزی فراوان بخصوص در مورد کشت گلخانه ایی، چراگاه های دامپروری و همچنین در بحث ماهگیری در رودخانه ارس (ماهی کپور و شاه میگو) فعالیت چشمگیری دارد.
ایشان متذکر شدند که در وضعیتی که تحریم های آمریکا جدی تر شود قطعا مسیرهای جنوب کشور محدودیت هایی ایجاد خواهد شد، اما این سمت مسیری هست که در تمام تحریم های قبلی نشان داده که امکان مسدود شدن ندارد ضمن اینکه از این طریق امکان ارتباط با ترکیه، روسیه و اروپا وجود دارد. بخصوص که ترکیه بشدت تمایل به حفظ بازارهای ایرانی دارد و طبق توافقات روسای جمهور دو کشور میزان همکاری اقتصادی تا سقف 30 میلیارد دلار باید باشد. بنابراین می توان در این منطقه با این فعالان اقتصادی در زمینه مبلمان و دکوراسیون کشور وارد بحث تولید در قالب مشارکت شد و از فرصت های منطقه برای تولید با کیفیت ارزان تر و قابل صادرات به کشورهای دیگر و حتی عرضه در داخل کشور استفاده کرد.
در ادامه فرمودند تمام تلاش مدیران منطقه آزاد ماکو به تسهیل فعالیت های تجاری در این منطقه می باشد و کل فرآیند ثبت شرکت طبق قوانین منطقه یک پارچه و در کمترین زمان ممکن انجام می شود.
دبیرکل شورا نیز ضمن برشمردن ظرفیت های صنف و صنعت مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته در کشور از پیشنهادات مدیرعامل محترم منطقه آزاد ماکو استقبال نموده و برای کمک به تولید و عرضه محصولات در داخل کشور و ایجاد زمینه های صادرات محصولات به سایرکشورها  با توجه شعار سال، برای ایجاد زمینه های همکاری شورای ملی مبلمان با منطقه آزاد ماکو اعلام آمادگی نمودند.
در این جلسه پس از پرسش و پاسخ فعالان اقتصادی مبلمان و دکوراسیون اعزامی توسط شورا با مسئولان منطقه آزاد، مقرر شد کارگروهی متشکل از اعضای فعال صنف و صنعت مبلمان ایران با محوریت شورای ملی مبلمان، دکوراسیون ایران و مسئولین ذیربط منطقه آزاد تجاری ماکوتشکیل شود تا با بررسی و دسته بندی ظرفیت ها و  مزیت های منطقه آزاد به طراحی نقشه راه بپردازند و زمینه های ایجاد همکاری را ایجاد کنند.
برنامه اعزام به به منطقه آزاد تجاری ماکو، در راستای ایجاد زمینه های جدید فعالیت های اقتصادی اعضای تشکل های صنف و صنعت و تقویت و ارتقاء کسب و کار آن ها توسط شورای ملی مبلمان تنظیم و اجرا گردید.

 
برچسب ها :ماکو
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :