پیامبر اکرم (ص) میفرمایند: مومن، همواره در جستجوی حکمت است.

پربازد یترین ها
/ سرویس اخبار سایت
کد خبر : 71072
تاریخ خبر : 1396/11/07 4:25 ب ظ
نگاهی به جشنواره طراحی ایرانی
آموزه های حاصله از کنفرانس های دکو در طول یک دهه، و حضور شرکت های معتبر و اساتید برجسته کشورهای پیشرفته، عوامل موثر برای رونق کسب و کار در حوزه مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته کشورمان مشخص نمود. از اینرو بعد از برگزاری هرکنفرانس یکی از موضوعات اولویت دار مانند تامین منابع انسانی از طریق راه اندازی رشته های مرتبط در مراکز علمی و دانشگاهی، ایجاد موزه ملی مبل و...در دستور کار قرار گرفت و فعالیت در آن زمینه آغاز و یا تقویت گردید.

بعد از کنفرانس دکو 2016 طراحی در اولویت قرار گرفت، و با  پیشنهاد هوشمندانه ریاست شورا برگزاری جشنواره طراحی و انتخاب و معرفی صد طرح برتر در برنامه های شورا قرار گرفت. بعد از بررسی های اولیه و مطالعه نظرات اساتید برجسته مهمان دکو برای هدایت جریان طراحی برای تولید از وضعیت کپی برداری به طراحی ناب ایرانی و یا حداقل گذر از کپی به اقتباس نام جشنواره طراحی ایرانی برگزیده شد و ستاد برگزاری شکل گرفت.
بعد از فراخوان عمومی برای حضور همه عزیزان طراح و برگزاری جلسات هم اندیشی با مسئولین گروه های طراحی دانشگاه های معتبر زمینه دریافت آثار فراهم آمد. و بعد از حدود شش ماه تعداد آثار واصله به دبیرخانه برگزاری به حدود1000 رسید.، که با تقاضاهای طراحان جوان و آینده دار برای تمدید زمان ارسال آثارنیز همراه بود. از اینرو داوران ارجمند جشنواره ضمن شروع دسته بندی اولیه آثار مدتی را برای ارسال آثار تعیین نمودند، و زمان ارسال آثار تمدید و در نهایت بیش از 1300 اثر به دبیرخانه رسید که دور از انتظار ستاد برگزاری بود.
حاصل کار داوران ارجمند در چندین جلسه برای تعیین آثار مطابق معیارهای تعیین شده بدین رول بود که در مرحله اول حدود 300 اثر برای حضور در مراحل بعدی تعیین گردیدند، و مقرر شد طراحان برخی آثار به دلیل داشتن معیارهای اصلی ولی با نقص اندک با راهنمایی ها به تکمیل آثار خود بپردازند، تا داوران در داوری مراحل بعدی به دلیل چند نقص کوچک اثری را کنار نگذارند. این پیشنهادات مورد توجه و اقدام برخی قرار گرفت و بعضی از طراحان نیز ترجیح دادند تغییری در آثار اولیه ایجاد ننمایند.
داوران در مراحل داوری از 300 طرح به  124 طرح و سپس به 81 طرح و در مرحله بعدی به 53 طرح و در نهایت به 20 طرح رسید، و از بین بیست طرح برتر تعدادی برای دریافت هدیه انتخاب گردیدند.
مراسم اختتامیه جشنواره در تاریخ 21/10/1396 در محل موسسه  اندیشه معین برگزار گردید. در این مراسم که با حضوروسخنرانی های افراد صاحب نظر برگزار گردید، مهمانان محترم نکات راهبردی و مهم در مورد طراحی را ارائه نمودند که می تواند بن مایه فعالیت های بعدی در موضوع طراحی و تولید مبلمان باشد. در این مراسم جناب آقای علیخانی دبیر کل شورای ملی مبلمان ودکوراسیون ایران با تاکید به اهمیت طراحی در تولید و صادرات غیر نفتی اظهار داشتند امروزه در سیاری از کشورهای توسعه یافته توجه سرمایه گذاران از تبلیغات و برندسازی به سمت طراحی سوق یافته است چرا که در دنیای امروز طراحی اساس و پایه تولیدات مشتری پسند می باشد .
در اول مراسم جناب آقای نادعلی پیشکسوت صنعتی تولید مبلمان و دکوراسیون نیز با ارایه سخنرانی نسبت به انتقال تجربیات خود به طراحان برگزیده اعلام نمودند .
همچنین آقای دکتر نامدار رئیس گروه طراحی علم و فرهنگ دانشگاه تهران نیز با ابراز خرسندی از آغاز چنین رویدادهایی که باعث ارتباط و تعامل دانشگاه و صنعت می گردد اظهار داشتند در حال حاضر محصولات تولیدی در کشور دارای خلاء طراحی مناسب مخاطب پسند می باشد . امیدواریم که این رویداد علمی و فرهنگی سرآغاز یک تحول عظیم در صنعت طراحی کشور باشد .
در پایان مراسم نیز به یک صد 100 طرح برتر در زمینه مبلمان و دکوراسیون جوایز نقدی نفیسی اهدا گردید .

برای دیدن تصاویر اینجا کلیک فرمائید.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :